Οι Άνδρες με τα Μαύρα: Παγκόσμια Απειλή (Men in Black: International)
Το διασκεδαστικό κόνσεπτ του Μπάρι Σόνενφελντ επιστρέφει με μια περιπέτεια που μοιάζει με ξαναζεσταμένο -αλλά όχι τελείως άνοστο- φαγητό.
Το μεγάλο ατού της πρώτης τριλογίας Men in Black ήταν, φυσικά, το χιούμορ της. Και μεγάλο κομμάτι της επιτυχίας της βασιζόταν στο πρωταγωνιστικό δίδυμο: Γουίλ Σμιθ και Τόμι Λι Τζόουνς έφτιαχναν ένα εκρηκτικό δίδυμο και μια fun ταινία. Εδώ η Τέσα Τόμσον και ο Κρις Χέμσγουερθ προσπαθούν να επαναλάβουν την επιτυχία μιας ιδέας που έκανε την εμφάνισή του στη μεγάλη οθόνη περισσότερα από 20 χρόνια πριν. Αλλά κάτι λείπει.
Το σενάριο μοιάζει να έχει γραφτεί «στο πόδι», τα twist είναι προβλέψιμα, το χιούμορ δεν είναι αρκετό και παρ’ όλο που η ταινία έχει τις καλές της στιγμές (δεν θα περάσεις άσχημα βλέποντάς την), δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένεις.
Εξαιρετική δουλειά έχει γίνει στα ειδικά εφέ (ο κόσμος των Men in Black μοιάζει πολύ μεγαλύτερος από ό,τι μια 20ετία νωρίτερα), ενώ η ιδεά έχει αντλήσει έμπνευση από την Amblin και τον παραγωγό Στίβεν Σπίλμπεργκ. Τι εννοούμε; Η ταινία περιλαμβάνει αναφορές και μπόλικη νοσταλγία από ταινίες όπως ο Ε.Τ. ο εξωγήινος και οι Ghostbusters (γεγονός που γίνεται ιδιαίτερα εμφανές και στη μουσική της ταινίας).
Οι Τέσα Τόμσον και Κρις Χέμσγουερθ είναι αξιοπρεπείς, αλλά η μεγάλη απόλαυση της ταινίας είναι η Έμα Τόμσον σε έναν ρόλο που μοιάζει να είναι βγαλμένος απευθείας από τη μυστική υπηρεσία του Τζέιμς Μποντ. Υπέροχη κυρία και στα μαύρα!