Το μυστικό του δικαστή
Αγαθές οι προθέσεις, αλλά αδιάφορο το αποτέλεσμα στο «Μυστικό του Δικαστή» (άστοχος και ο ελληνικός τίτλος).
Στη διάρκεια μιας δίκης, ένας δικαστής που βιώνει ένα διαζύγιο, συναντά μία αναισθησιολόγο που τον είχε βοηθήσει να ξεπεράσει ένα πρόβλημα υγείας. Κι ενώ η δίκη με κατηγορούμενο έναν πατέρα που φέρεται να σκότωσε την κόρη του λαμβάνει χώρα, τα συναισθήματα του δικαστή ανθίζουν.
Δεν γίνονται πολλά πράγματα στο Μυστικό του Δικαστή. Έχοντας κωμικά στοιχεία, αλλά χωρίς να είναι κωμωδία, υπήρξαν φορές που μου έφερε στο νου τη «Σωφερίνα». Ο αυστηρός (τον ονομάζουν διψήφιο δικαστή γιατί μοιράζει ποινές πάνω από 10 έτη) και με διάθεση σόου δικαστής (τον ερμηνεύει ο Φαμπρίς Λουκινί) θα αρχίσει σιγά-σιγά να αλλάζει.
Η ταινία αναφέρεται στις δεύτερες ευκαιρίες και δεν βροντοφωνάζει τις προθέσεις της. Με τρόπο ψύχραιμο και διακριτικό αναφέρεται σε συναισθήματα και ελπίδες.
Πάντως, μέχρι το τέλος δεν καταφέρνει να γίνει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και αυτή που ξεχωρίζει είναι σίγουρα η Σίντσε Μπαμπέτ Κνούντσεν που κέρδισε και βραβείο Σεζάρ Β’ Γυναικείου Ρόλου για αυτή την ταινία. Όχι ότι οι θαυμαστές του Φαμπρίς Λουκινί θα απογοητευτούν: είναι, όπως πάντα, πολύ καλός.
Είναι ο ρυθμός της ταινίας του Κριστιάν Βινσέντ (γνωστού από το Υψηλή Μαγειρική) που δεν προσφέρει κάτι καινούριο στον θεατή.
Τελικά να τη δω;
Χαριτωμένη, αλλά όχι και ξεχωριστή, η ταινία του Κριστιάν Βινσέντ έχει μια πολύ καλή ερμηνεία από την Κνούτσεν.
Fun trivia: Αν η Δανή Κνούντσεν κάτι σας θυμίζει, είναι η τηλεοπτική σειρά Borgen. Παράλληλα, θα εμφανίζεται και στην τηλεοπτική σειρά Westworld.