Μη σβήσεις το Φως (Lights Out)
O 10χρονος Μάρτιν μετά τον τραγικό θάνατο του πατέρα του γίνεται μάρτυρας της ψυχολογικής κατάρρευσης της μητέρας του, Σόφι, που δείχνει να συνομιλεί με το σκοτάδι. Καταλήγει άυπνος στο σχολείο και η πρόνοια ειδοποιεί την ετεροθαλή αδερφή του, Ρεμπέκα, να τον παραλάβει. Η Ρεμπέκα αποφασίζει να αντιμετωπίσει την ψυχική ασθένεια της μητέρας της και την απαλλάξει μια για πάντα από την φιγούρα που την στοιχειώνει, η οποία ακούει στο όνομα Νταϊάνα, και κρύβεται μακριά απ’ το φως.
Μετά την διαδικτυακή επιτυχία της ομώνυμης ταινίας μικρού μήκους του Ντέιβιντ Φ. Σάντμπεργκ, ο Σουηδός σκηνοθέτης βρήκε παραγωγό, Τζέιμς Γουάν, και σεναριογράφο, Έρικ Χέισερερ, προκειμένου να κάνει το πρώτο του βήμα στις ταινίες μεγάλου μήκους.
Η Νταϊάνα, η τρομακτική σκιά που εμφανίζεται κάθε φορά που σβήνει το φως, ερμηνεύεται εξολοκλήρου από ηθοποιό (Αλίσια Βέλα Μπέιλι) με την χρήση προσθετικών στο μακιγιάζ αλλά και την σωστή διαχείριση του φωτός. Η αποκάλυψη για την Νταϊάνα γίνεται σταδιακά μέσα από την έρευνα της Ρεμπέκα (Μαρία Μπέλο) στο παρελθόν της μητέρας της (Μαρία Μπέλο). Το Μη σβήσεις το Φως είναι εκείνη η ταινία τρόμου που χωρίς να προσφέρει κάτι το ξεχωριστό θα ικανοποιήσει τους θαυμαστές του είδους για το χτίσιμο της αγωνίας που επιτυγχάνεται μέσα από τους διακόπτες που ανοιγοκλείνουν. Πάνω κάτω όλα τα έχουμε ξαναδεί, ήρωες που προσπαθούν να γλυτώσουν από κάτι το σατανικό, εγκλωβίζονται από μόνοι τους σε χώρους ανατριχιαστικούς – όπως το υπόγειο του σπιτιού-, αλλά τελικά θέλουν δεν θέλουν θα έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο με το κακό σε μια τελική μάχη. Η γενική ιδέα που όταν σβήνει το φως εμφανίζεται η Νταϊάνα έχει την αγωνία της παρόλο που τελικά θα αναλωθεί σε γνωστά κλισέ του είδους με αποτέλεσμα οι πιο απαιτητικοί θεατές να εύχονται για ένα κλείσιμο των φώτων.