MEG: Ο Κυρίαρχος του Βυθού (MEG)
Σε σκηνοθεσία Τζον Τούρτελτομπ και με τρεις σεναριογράφους στο σενάριο (βασισμένο στο best-seller του Στιβ Άλτεν) ήρθε στις μεγάλες οθόνες η νέα ταινία του Jason Statham που αυτή την φορά καλείται να αντιμετωπίσει έναν προϊστορικό 23 μέτρων τεράστιο καρχαρία, τον Μεγαλόδοντα, δηλαδή τον Meg. Όλα θα ξεκινήσουν όταν ένα βαθυσκάφος, που εξερευνά τα απόρθητα ύδατα των ωκεανών, δέχεται επίθεση από ένα τεράστιο πλάσμα που θεωρούνταν εξαφανισμένο. Το βαθυσκάφος καταλήγει ακινητοποιημένο στο βάθος του Ειρηνικού με όλο το πλήρωμά παγιδευμένο. Αυτό που δεν περνά από το μυαλό κανενός είναι ότι, πολλά χρόνια πριν, ο Τέιλορ (Jason Statham) είχε ξανασυναντήσει το ίδιο τρομακτικό πλάσμα. Τώρα πρέπει ν’ αντιμετωπίσει τους φόβους του και να έρθει ξανά αντιμέτωπος με τον μεγαλύτερο κυνηγό όλων των εποχών.
Πλασαρίστηκε από την αρχή και από το trailer της ταινίας σαν την ένοχη απόλαυση του καλοκαιριού και σαν ταινία που θα μπορούσε να μας κάνει να νιώσουμε ταυτόχρονα τρόμο, αγωνία αλλά και απόλαυση. Τίποτα από αυτά όμως δεν νιώσαμε στο The Meg. Τρεις σεναριογράφοι για διαλόγους γυμνασιακού επιπέδου. Στην προσπάθεια της η παραγωγή να πάρει το PG (κατάληλλο με γονική συναίνεση, που ακούστηκε για ταινία με καρχαρία) αφαίρεσε κάθε ίχνος αίματος και αληθινής επίθεσης και έκανε την ταινία ένα λούνα παρκ, με έναν τεράστιο καρχαρία να γυρνάει πέρα δώθε. Η σκηνή της επικείμενης επίθεσης στην παραλία ( έξυπνο σκηνοθετικό τρικ με τα πολύχρωμα σωσίβια να μοιάζουν από ψηλά σαν ένα γεύμα δημητριακών για τον Meg) μας προκάλεσε θυμό που παρουσιάζεται τόσο ανώδυνα, ενώ μας έχει ανοίξει την όρεξη για κάτι ανάλογο με την σκηνή στο Piranhas. Δεν ξεχνάμε πως την ταινία είχε αναλάβει ο Eli Roth αλλά αποχώρησε λόγω διαφορών και αντικαταστάθηκε από τον John Turteltaub ( National Treasure, Last Vegas, While You were Sleeping ) ως σκηνοθέτης.
Ο ίδιος ο Jason Statham έκανε δηλώσεις πως η τελική μορφή του The Meg δεν είχε καμία σχέση με την ταινία που αυτός συμφώνησε να γυρίσει. Ο ίδιος όμως είναι ο μόνος που διασώζεται από την ταινία και σε απίστευτη φόρμα στα 51 του χρόνια, μέσα σε ένα υπόλοιπο cast τόσο αδιάφορο και τόσο αναλώσιμο ταυτόχρονα, που το θεωρήσαμε κρίμα που ούτε αυτό έγινε τροφή για τον Μεγαλόδοντα μας. Δίπλα του η Li BingBing, μεγάλη star της Κίνας στον ρόλο της βιολόγου που ζει και ένα δράμα ταυτόχρονα. Επαναλαμβάνω τρεις σεναριογράφοι!
Αν και αγαπάμε τις ταινίες με τους καρχαρίες όπως το The Shallows, το cult Deep Blue Sea, το Open Water, ακόμα και τα τραγικά αλλά αγαπημένα Sharknado, το The Meg αποτελεί μια χαμένη ευκαιρία για έναν προϊστορικό καρχαρία να προκαλέσει θόρυβο ως blockbuster. Οι αναφορές της ταινίας στον πρώτο διδάξαντα και στα Jaws μας υπενθυμίζουν απλά την μεγάλη διαφορά. Κρίμα!