Οι ελληνικές συμμετοχές του Φεστιβάλ Βενετίας
Στο φετινό, 74ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί 30 Αυγούστου – 9 Σεπτεμβρίου, δύο ελληνικές παραγωγές μικρού μήκους συμμετέχουν στο Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα «Ορίζοντες».
Πρόκειται για το Astrometal του Ευθύμη Kosemund Σανίδη και το «8η Ήπειρος» του Γιώργου Ζώη, το οποίο παρουσιάζεται εκτός συναγωνισμού.
Το «Astrometal» διαδραματίζεται ένα βράδυ στην Αθήνα. Δύο αγόρια και μια κοπέλα ετοιμάζονται για clubbing. Φτάνοντας όμως εκεί, θα αντικρίσουν ένα άδειο club με τη μουσική να παίζει στη διαπασών.
Στην «8η Ήπειρο», σε ένα βουνό της Λέσβου υπάρχει μια παλιά, εγκατελειμένη χωματερή με δυο μεγάλους κρατήρες. Οι κρατήρες είναι πλυμμηρισμένοι από χιλιάδες σωσίβια που ξεχύνονται στο χώμα. Ένας εργάτης είναι ο μοναδικός κάτοικος αυτού του απόκοσμου μέρους που μοιάζει με έναν εξωγήινο πλανήτη.
Επίσης, στο Επίσημο Διαγωνιστικό συναντάμε το Downsizing του ελληνικής καταγωγής σκηνοθέτη, Alexander Payne, το οποίο αποτελεί την εναρκτήρια ταινία του Φεστιβάλ.