Το Λιμάνι Της Αγωνίας (On The Waterfront, 1954)
”Θα μπορούσα να είχα πετύχει. Θα μπορούσα να είμαι υπολογίσιμος. Θα μπορούσα να είχα γίνει κάποιος, αντί να καταντήσω ένας άχρηστος όπως είμαι τώρα.” Το Λιμάνι της Αγωνίας του Elia Kazan παραμένει μια από τις σημαντικότερες Αμερικάνικες ταινίες όλων των εποχών που δημιουργήθηκε εν μέσω κοινωνικών αναταράξεων και αντικομμουνιστικής υστερίας. Σκληρή αλλά και ανθρώπινη ταυτόχρονα εισήγαγε το είδος της ταινίας καταγγελίας και έδωσε την δυνατότητα σε ηθοποιούς του θεάτρου της μεταπολεμικής γενιάς να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους. Και φυσικά ο Marlon Brando πιο όμορφος από ποτέ.
Αποτυχημένος νεαρός μποξέρ ( Marlon Brando) καταλήγει λιμενεργάτης και συγκεκριμένα στην δούλεψη ενός διεφθαρμένου συνδικαλιστή. Θα πάρει μέρος-τυχαία- στον φόνο ενός δυσαρεστημένου εργάτη αλλά θα ερωτευτεί την αδελφή του ( Eva Marie Saint ) , ο ίδιος όμως θα προδοθεί με τον χειρότερο τρόπο και το ηθικό του δίλημμα αν πρέπει να αποκαλύψει την αλήθεια ή να κρατήσει τον όρκο σιωπής του λιμανιού θα τον φέρει αντιμέτωπο με την σκληρή πραγματικότητα και την μικροκοινωνία του λιμανιού.
Ο Elia Kazan έδωσε εντολή στον θεατρικό συγγραφέα Arthur Miller να ξεκινήσει το σενάριο, επηρεασμένος από τα δημοσιεύματα Crime on the Waterfront, άρθρα που αποκάλυπταν τα κακώς κείμενα στα λιμάνια της Νέας Υόρκης και του Νιου Τζέρσει. Ο Miller αποχώρησε μόλις ο Kazan κατέθεσε στην Επιτροπή Αντιαμερικάνικων Ενεργειών και το σενάριο ανέλαβε ο Budd Schulberg επίσης μάρτυρας της Επιτροπής. Και κάπως έτσι το Λιμάνι της Αγωνίας για πολλούς θεωρείται η απολογία του Elia Kazan για τις πράξεις του, και όπως δήλωσε και ο ίδιος ταυτίστηκε απόλυτα με το ηθικό δίλημμα του πρωταγωνιστή του.
Υπέροχη ασπρόμαυρη φωτογραφία, σκηνές κλασσικές, ερμηνείες μεγατόνων, η μουσική του Leonard Bernstein και ο ερμηνευτικός οδοστρωτήρας Marlon Brando στην καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του. Μελέτη πάνω στην έννοιες της προδοσίας και του ηθικού διλήμματος η ταινία αποτέλεσε μεγάλη επιτυχία και προτάθηκε από την Ακαδημία για 12 βραβεία Oscar κερδίζοντας τελικά 8 μεταξύ των οποίων αυτά της Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, Ανδρικού ρόλου για τον Marlon Brando , Β’Γυναικείου για την Eva Marie Saint , Σεναρίου, Φωτογραφίας , Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης και Μοντάζ. Με λίγα λόγια ένα σπουδαίο μάθημα Χολυγουντιανού κλασσικού κινηματογράφου. Υπόκλιση.