Όντως Φιλιούνται;
Μία από τις πιο γλυκές ελληνικές ταινίες που είδαμε στο περσινό Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης το «Όντως Φιλιούνται;» του Γιάννη Κορρέ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μία εναλλακτική ρομαντική κομεντί.
Συναντήσεις και συζητήσεις, διάθεση ειρωνίας, καβγάδες, μπελάδες και παιδικά αστεία (που λέει και το τραγούδι) σε μία τρυφερή ταινία για τις ερωτικές σχέσεις στη σύγχρονη Αθήνα.
Τίποτα δεν λύνεται εξολοκλήρου για τον ήρωα και την ηρωίδα και μένει ένα αναπάντητο ερώτημα για το εάν όντως φιλιούνται.
Υπάρχουν στιγμές που η ταινία θα δοκιμάσει την υπομονή σας με τις υπερβολές στα διαλογικά μέρη, αλλά θα σε στιγμές θα σας κάνει να γελάσετε ή να χαμογελάσετε (όπως με την παρουσία του The Boy σε ρόλο ληστή), ενώ θα μπορούσε να θεωρηθεί το δικό μας, εντελώς ελληνικό αντίστοιχο του mumblecore.
Pingback: Όντως φιλιούνται; | ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ