Σαββατιάτικες προβολές: Duet (2014)
Με τίτλο Ντουέτο (Duet), η animated ιστορία που δημιούργησε ο Γκλεν Κιν, ένας από τους σημαντικότερους σχεδιαστές που εργάστηκε στο στούντιο της Ντίσνεϊ για 37 χρόνια, είναι πρωτότυπη.
Η… φωσφορίζουσα ταινία παρακολουθεί δύο νέους (και έναν σκύλο) που γνωρίζονται από τα παιδικά τους χρόνια και δείχνει την ιστορία αγάπης τους.
Ο σχεδιαστής, ΓκλενΚιν, έχει συμβάλει στη σχεδίαση σημαντικών αγαπημένων χαρακτήρων της Ντίσνεϊ, όπως η Μικρή Γοργόνα, ο Αλαντίν, η Πεντάμορφη και το Τέρας. Έφυγε από τη Ντίσνεϊ το 2012.
Η ταινία Duet αποτελεί τμήμα μιας σειράς ταινιών που αναπτύσσονται από τη Motorola και έχουν ως στόχο να αλλάξει ο τρόπος που ο θεατής παρακολουθεί animation. Ο θεατής καλείται να παρακολουθήσει τους χαρακτήρες με την οθόνη του κινητού του -αυτός θεωρείται ο ενδεδειγμένος τρόπος να παρακολουθεί κανείς την ταινία.
Το φιλμάκι προβλήθηκε στα τέλη Ιουνίου σε συνέδριο της Google και αποτελεί μία από τις ονομαζόμενες «Spotlight Stories».