O ελληνικής καταγωγής Θιο Τζέιμς πρωταγωνιστής του νέου Underworld
Το πέμπτο κατά σειρά Underworld δεν θα έχει την Κέιτ Μπέκινσεϊλ ως πρωταγωνίστρια, αλλά τον βρικόλακα Ντέιβιντ που είδαμε στο τελευταίο Η Αναγέννηση (Underworld Awakening) to 2012. Έτσι, η θέση της αισθησιακής Σελίν θα αλλάξει φύλο και η σκυτάλη θα περάσει σε ένα άλλο ανερχόμενο hot όνομα, αυτό του ελληνικής καταγωγής Theo James.
Όπως αποκάλυψε το Hollywood Reporter αυτή την περίοδο το νέο Underworld βρισκόταν υπό συζήτηση, με τους δημιουργούς τελικά να απορρίπτουν την περίπτωση να περάσουν στη λύση ενός ρεμέικ ή εκ νέου reboot. Με την Κέιτ Μπέκινσεϊλ να είναι βέβαιο ότι δεν πρόκειται να επιστρέψει για την πέμπτη ταινία, όλα δείχνουν ότι ο νεαρός θα αναλάβει τα ηνία, μαζί με τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Η ιδέα αυτή τους φάνηκε πολύ καλή, με το κόστος του Τζέιμς -που γίνεται όλο και περισσότερο δημοφιλής- να είναι αρκετά πιο χαμηλό από αυτόν της ηθοποιού, που εκτός των άλλων είναι και 41 χρονών (και ως βρικολακίνα πιθανόν να κρύβει και κάποια χρονάκια).
Τον ‘Θοδωρή’ Τεό (ή Θιο τέλος πάντων, όπως είναι το πιο σωστό) Τζέιμς τον είδαμε στο περσινό Divergent (Η τριλογία της ‘Απόκλισης’: Οι Διαφορετικοί), όπου άνετα υποσκέλιζε σε ομορφιά και στιλ την συμπρωταγωνίστρια του -και πρωταγωνίστρια του Λάθος Αστεριού (the Fault in our Stars)– Σαϊλίν Γούντλεϊ. Προηγουμένως, στην κωμωδία You’ll meet a Tall Dark Stranger (2010), την ίδια χρονιά που έκανε ένα μικρό πέρασμα από τη σειρά του Ντάουντον Άμπεϊ, ενώ αρκετή δημοτικότητα κέρδισε και από την περσινή σειρά Golden Boy, παίζοντας τον Ντετέκτιβ Γουόλτερ Κλάρκ. Το μέλλον φαίνεται λαμπρό για τον νεαρό που εκτός του δεύτερου μέρους της Απόκλισης (και όποια μελλοντικά ανακοινωθούν τελικά από τα συνολικά τέσσερα), εμφανίζεται στο προσεχές θρίλερ London Fields στο πλευρό του Τζόνι Ντεπ και του Άμπερ Χέρντ, καθώς και στο Franny, με την Ντακότα Φάνιν (το κοριτσάκι του War of the Worlds που μεγάλωσε) και τον Ρίτσαρντ Γκιρ.
Φυσικά, η «εθνική υπερηφάνεια» μας δε χρειάζεται να απογειωθεί, μιας που ο νεαρός δεν έχει επιδείξει μέχρι στιγμής κάποια εξαιρετική υποκριτική ερμηνεία, ήταν όμως καλός στους ρόλους δράσης που του ανατέθηκαν και φαίνεται ότι κατέχει τα φυσικά προσόντα για να φτάσει ψηλά. Γιατί όχι «Θοδωρή» μου, οι άλλοι καλύτεροι είναι;