Η κατάρα της Γιορόνα (The Curse of la Lliorona)
1973 Λος Άντζελες. Παραβλέποντας την προειδοποίηση μιας προβληματικής μητέρας που είναι ύποπτη για παιδική κακοποίηση, μία κοινωνική λειτουργός και τα μικρά παιδιά της σύντομα θα βρεθούν δέσμια της κατάρας της Γιορόνα, ενός μεξικάνικου μύθου μιας μητέρας που έπνιξε τα παιδιά της προκειμένου να εκδικηθεί τον σύζυγο της. Από τότε το φάντασμα της που ακούγεται πάντα να κλαίει, αναζητά μικρά παιδιά για να επαναλάβει τις πράξεις της. Με την βοήθεια ενός πρώην ιερέα θα προσπαθήσουν να εξορκίσουν το φάντασμα αλλά το κυριότερο να απαλλαγούν από την κατάρα.
Σε παραγωγή του James Wan (The Conjuring) και σε σκηνοθεσία του Michael Chaves (σκηνοθέτη του Conjuring 3 που βρίσκεται στο pre production) αυτό το γραμμένο και σκηνοθετημένο στο πόδι υποτιθέμενο φιλμ τρόμου, βασίζεται αποκλειστικά στις jump scares σκηνές του που ακόμα και αυτές είναι προβλέψιμες και περιμένεις τον ήχο που θα σου δημιουργήσει απλά ξάφνιασμα, παρά στο υποτυπώδες και αστείο σενάριο του. Θα μπορούσε αν δεν έπαιρνε τον εαυτό του τόσο σοβαρά και με λίγο χιούμορ να γινόταν μια οικογενειακή κωμωδία τρόμου όμως τίποτα από όλα αυτά δεν συμβαίνει στην ταινία. Υπερβολές, αναληθοφάνειες, εύκολες λύσεις και απαντήσεις, επαναλαμβανόμενα μοτίβα και ένα φινάλε που προκαλεί γέλιο με την ευκολία του.
Χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος αλλά και χωρίς να το καταλαβαίνουμε, υποτίθεται ότι η ιστορία λαμβάνει χώρα το 1973. Προφανώς για να συνδεθεί με την σειρά του The Conjuring αλλά και της Αναμπελ εφόσον για 3 δευτερόλεπτα κάπου στην ιστορία βλέπουμε και την κούκλα. Στα χέρια του Σαμ Ράιμι (θυμηθείτε το Drag me to hell του 2009 με την κατάρα της Λάμια ) ίσως θα μιλάγαμε για επιτυχία. Το μόνο ενδιαφέρον της υπόθεσης βρίσκεται επίσης στο λάθος cast της ταινίας. Εντελώς έξω από τα νερά της Linda Gardellini ( η σύζυγος του Viggo Mortensen στο Πράσινο Βιβλίο), σε ρόλο ιερέα βαριεστημένα ο Raymond Cruz (τον θυμόμαστε από το Alien Ressurection) έχει αποστηθίσει τα λόγια του απλά και η πανέμορφη Patricia Velasquez (η Αναξουναμούν από την Μούμια με τον Brendan Fraser) ως άσχημη και ταλαίπωρη Μεξικάνα μετανάστρια μισότρελη μάνα.
Οι ερμηνείες από τα παιδάκια σώζουν το εγχείρημα από την απόλυτη καταδίκη αλλά και πάλι αυτή η κατάρα με τις ταινίες τρόμου που ούτε πλέον το κοινό των multiplex δεν τις προτιμάει θα πρέπει να λάβει τέλος. Εξορκισμός τώρα!