This is Classic: Οι Γέφυρες του Μάντισον (1995)
1995: Ο Clint Eastwood ανακοινώνει πως έχει αγοράσει τα δικαιώματα του best-selling novel Bridges of Madisson County του Robert James Waller και πως σκοπεύει άμεσα να το μεταφέρει στον κινηματογράφο. Κανείς δεν περίμενε όμως πως το πρωταγωνιστικό δίδυμο θα ήταν ο ίδιος και η Meryl Streep. Μία ταινία αληθινών συναισθημάτων,για δύο ανθρώπους που βρίσκουν την υπόσχεση μιας ζωής απόλυτης ευτυχίας αλλά κατανοούν με θλίψη πως πολλές φορές τα σημαντικότερα πράγματα στην ζωή δεν έχουν σχέση μόνο με το πως να κάνεις τον εαυτό σου ευτυχισμένο. Οι Γέφυρες του Μάντισον (Bridges of Madison County).
Είναι πολύ εύκολο να αναλύσεις την ιστορία της ταινίας. Στην μέση του πουθενά στην επαρχία της Iowa,ο φωτογράφος του National Geographic Robert Kincaid (Clint Eastwood) που κάνει ένα ρεπορτάζ για της σκεπαστές γέφυρες του Μάντισον θα συναντήσει λίγο αμήχανα την Francesca Johnson (Meryl Streep). Ο σύζυγος και τα παιδιά της έχουν φύγει για τουλάχιστον τρεις ημέρες. Εκείνη θα τον προσκαλέσει για ένα παγωμένο τσάι. Και το τσάι θα γίνει δείπνο. Και η συνέχεια είναι μια από τις πιο ρομαντικές και συγκινητικές ταινίες των ’90’ς. Το σενάριο του διαπιστευμένου Richard LaGravenese (Fisher King) είναι δουλεμένο κοψοβελονιά και έτσι μια απλή ιστορία αποκτά βαρύτητα και οντότητα χάρις στους διαλόγους μέσα σε μια κουζίνα χάρις και στην συνάντηση δύο ιερών υποκριτικών τεράτων. Με απίστευτη χημεία και άνεση μεταξύ τους, το πρωταγωνιστικό δίδυμο παραδίδει μαθήματα ερωτικής- συναισθηματικής χημείας και ώριμων αποφάσεων. Καπνίζουν camel και χορεύουν με jazz μουσικές από το ράδιο, γνωρίζοντας πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρουν την μεγάλη απόφαση.
Η κάμερα του Clint Estwood φροντίζει να είναι ότι ακριβώς και η φωτογραφική μηχανή του ήρωα της. Διακριτική σκηνοθεσία κοντά στους ηθοποιούς του,με έμφαση στις κινήσεις τους και τις εκφράσεις τους. Ακολουθεί τα αγγίγματα και τα βλέμματα των δύο ερωτευμένων με την ιδέα της απόλυτης ευτυχίας. Σε συνδυασμό με την δουλειά στην φωτογραφία του Jack Green, την εναλλαγή του ηλιόλουστου τοπίου και του βραδινού εσωτερικού χώρου υπό το φως κεριών, η ταινία φωνάζει για ένα αισθηματικό κρεσέντο στο φινάλε, που πόσο έξυπνα πραγματικά σκηνοθετήθηκε από τον Eastwood και εκτελέστηκε από την Meryl Streep. Η πιο δυνατή στιγμή της ταινίας βρίσκει το πρωταγωνιστικό δίδυμο χώρια, ο ένας στην βροχή και ο άλλος μέσα στο αυτοκίνητο να πρέπει να πάρει την μεγάλη απόφαση.
Θα ήταν πάλι γραφικό να μιλάγαμε για την Meryl Streep εφόσον 22 χρόνια μετά την ταινία, αλλά και πολύ πιο πριν είχαμε κατανοήσει το μεγαλείο της και την ικανότητα του χαμαιλέοντα σε κάθε ρόλο που υποδύεται. Catherine Deneuve, Jessica Lange, Anjelica Huston και Isabella Rossellini μπήκαν στο ράφι και έχασαν τον ρόλο, οδηγώντας έτσι την Meryl Streep στην δέκατη-τότε-υποψηφιότητα της για Oscar.
Και κάπως έτσι Οι Γέφυρες του Μάντισον, απέφυγαν να γίνουν μια απλή μελοδραματική ταινία χάρις στα δύο μεγάλα κεφάλαια του κινηματογράφου Clint Eastwood και Meryl Streep, και έκαναν την ταινία μια σπουδή πάνω στις αποφάσεις που παίρνουμε στην ζωή σε κρίσιμες στιγμές και τον τρόπο που τιμάμε έναν μεγάλο έρωτα. Η αλλιώς ωριμότητα.
Χαρτομάντιλα απαραίτητα…για κάθε ρομαντικό.