Από τον Τζιά Τζανκ-κε στον Ράντου Ζούντε: Το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης παρουσιάζει ταινίες καραντίνας
![](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2020/04/1_Jia-Zhang-Ke-Visit.jpg?resize=800%2C450)
Επτά γνωστοί σκηνοθέτες από όλο τον κόσμο ανέλαβαν να γυρίσουν ολιγόλεπτες ταινίες από το σπίτι τους για λογαριασμό του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.
Ο Τζιά Τζανκ-κε, βραβευμένος με Χρυσό Λέοντα στη Βενετία, ετοίμασε μια διαφορετική «επίσκεψη» γεμάτη θερμομετρήσεις και αντισηπτικά. Ο Τζον Κάρολ Λιντς στράφηκε στον Σαίξπηρ, την ώρα που ασχολείται με εργασίες στο σπίτι. Η Ρέιτσελ Λι Τζόουνς (Advocate) τραβά πλάνα από ένα ετοιμόροπο σπίτι. Ο Ντενί Κοτέ βλέπει ταινίες και παρακολουθεί τους νεκρούς του κορονοϊού. Ο Ράντου Ζούντε αφηγείται ένα διαφορετικό παραμύθι. Ο Ματέο Μπεντέσκι μάς μιλά για τις ημέρες αυτές. Ο Ταρίκ Ακτάς αναζητά στον κήπο του συκιές, με τη βοήθεια του γιου του.
![](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2020/04/1_untitled-by-Rachel-Leah-Jones.jpg?resize=800%2C450)
Το πρότζεκτ Χώροι, εμπνευσμένο από το βιβλίο του Ζωρζ Περέκ, «Χορείες Χώρων», αποτελείται από το «Χώροι #1» με ταινίες 8 Ελλήνων δημιουργών (μπορείτε να τις δείτε εδώ), καθώς και από το «Χώροι #2» με ταινίες επτά διεθνώς καταξιωμένων σκηνοθετών -ενώ σύντομα θα ακολουθήσει και το «Χώροι #3» με ταινίες και δημιουργών όπως οι Άλμπερτ Σέρα, Γιούνγκ Τσανγκ και άλλοι.
Οι ταινίες που συμμετέχουν στο πρότζεκτ «Χώροι #2» είναι οι:
Spotting Fig trees του Ταρίκ Ακτάς
These Days του Ματέο Μπεντέσκι
cnfnmnt e/scp(i)sm του Ντενί Κοτέ
Άτιτλο της Ρέιτσελ Λι Τζόουνς
A Fable (O Fabula) του Ράντου Ζούντε
Be Absolute for Death του Τζον Κ. Λιντς
Visit του Τζιά Τζανκ-κε
Δείτε τις ταινίες εδώ: