Το Μυστικό της Λίμνης της Τζέιν Κάμπιον στην ΕΡΤ2
Με αρκετά βραβεία στο ενεργητικό της, η μίνι σειρά Top of the Lake («Το Μυστικό της Λίμνης» στα ελληνικά) προβάλλεται από το βράδυ της Δευτέρας και κάθε μέρα στην ΕΡΤ2.
Ένας συνδυασμός True Detective και Broadchurch, η μίνι σειρά της Τζέιν Κάμπιον (παραγωγής BBC) προβλήθηκε το 2013 στη μικρή οθόνη στο εξωτερικό και μετά την τεράστια επιτυχία που σημείωσε, ετοιμάζει τώρα τη δεύτερη σεζόν της.
Σε μία λίμνη στη Νέα Ζηλανδία ένα κορίτσι με αυτοκτονικές τάσεις εξαφανίζεται. Η νεαρή ντετέκτιβ Ρόμπιν Γκρίφιν ερευνά την υπόθεση της εξαφάνισης και στη διάρκεια της έρευνάς της βρίσκεται αντιμέτωπη με ψέματα, κινδύνους και τα δικά της τραύματα.
Η πρωταγωνίστρια Ελίζαμπεθ Μος βραβεύτηκε με Χρυσή Σφαίρα Γυναικείας Ερμηνείας σε Μίνι σειρά -η σειρά αποτελείται από 7 επεισόδια. Εκτός από την Ελίζαμπεθ Μος, βετεράνοι ηθοποιοί κάνουν την εμφάνισή τους στην οθόνη: από τον Πήτερ Μάλαν μέχρι την Χόλι Χάντερ.
Η σειρά θα προβάλλεται στην ΕΡΤ2 στις 21:40 το βράδυ, κάθε βράδυ -εκτός της Πέμπτης 26 Μαΐου. Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα επεισόδια είναι διαθέσιμα στο Netflix (και στην Ελλάδα).
Στη δεύτερη σεζόν, η οποία θα ξεκινήσει να προβάλλεται το 2017, η ντετέκτιβ Γκρίφιν «ερευνά την υπόθεση του πτώματος μιας νεαρής Ασιάτισσας που ξεβράζεται στην παραλία Μπόντι του Σίδνεϊ. Στην αποκαλούμενη ως “China Girl” υπόθεση, η Γκρίφιν θα συνειδητοποιήσει γρήγορα ότι το κορίτσι δεν πέθανε μόνο του».
Σύμφωνα με το Variety, η δεύτερη σεζόν εκτυλίσσεται τέσσερα χρόνια μετά τα γεγονότα της πρώτης σεζόν.
Στη δεύτερη σεζόν θα δούμε σε πρωταγωνιστικό ρόλο και την Γκουέντολιν Κρίστι του Game of Thrones, καθώς και τους Ντέιβιντ Ντένσικ και Αλίς Ένγκλερτ. Όλα τα επεισόδια της δεύτερης σεζόν θα σκηνοθετήσει η Τζέιν Κάμπιον.