Wrecked, ή αν το Lost ήταν κωμωδία
Μια ομάδα διαφορετικών ατόμων που βρίσκονται παγιδευμένοι, ο ένας με τον άλλο, σε ένα απομονωμένο νησί, μετά από αεροπορικό δυστύχημα, είναι συνηθισμένο σενάριο. Έγινε μάλιστα ιδιαίτερα αγαπητό στο κοινό, με τη δημοφιλή σειρά Lost (Οι Αγνοούμενοι), του δικτύου του abc, που έτρεξε από το 2004 έως το 2010.
Η νέα σειρά Wrecked, του TBS, όμως είναι μια κωμική σειρά, γεμάτη από ιδιότροπους, αστείους χαρακτήρες και τραγελαφικές καταστάσεις, θυμίζοντας περισσότερο σειρές όπως το «the Last Man on Earth». Tα επεισόδια είναι σύντομα, γύρω στο εικοσάλεπτο. H σειρά κυκλοφόρησε τα πρώτα δυο επεισόδια της στις 14 Ιουνίου και συνεχίζει με το τρίτο στις 21 και τα επόμενα στις 5 Ιουλίου, ως τις 12 Ιουλίου, που κλείνει τον πρώτο κύκλο της με το έκτο επεισόδιο.
Φυσικά, όπως κάθε σειρά που βασίζεται σε εξωπραγματικούς, αρκετά ανεγκέφαλους χαρακτήρες για να βγάλει γέλιο, έτσι κι αυτή, δε θα σας κάνει να γελάσετε δυνατά, παρά περισσότερο να κοιτάτε με απορία καθώς οι πρωταγωνιστές κάνουν τη μια γκάφα μετά την άλλη, με έφεση στα μη πολιτικά ορθά αστεία κατά προτίμηση. Το πρώτο επεισόδιο αρχίζει κεφάτα, με καλύτερη σκηνή την χιουμοριστική στιγμή της συντριβής. Στη συνέχεια όμως καθώς οι τραβηγμένοι από τα μαλλιά χαρακτήρες συνέρχονται στην έρημη παραλία, φαίνονται και τα πρώτα σημάδια κοιλιάς. Πραγματικά μοιάζει λες και από τα συντρίμμια ξεπροβάλλει κυριολεκτικά μια ομάδα stand-up κωμικών! Παρά τις πολλές ιδέες που θα μπορούσε να αξιοποιήσει, πιθανώς κάποιες να τις κρατά για το τέλος, αλλά και παρά τη μικρή σχετικά διάρκεια κάθε επεισοδίου, η σειρά δείχνει να μπουκώνει από το δεύτερο κι όλας επεισόδιο, που βρίσκουν σήμα με ένα τηλέφωνο, αλλά τελικά δεν μπορούν να βρουν κάποιον να καλέσουν σε βοήθεια.
Δύσκολο, να πει κανείς αν το Wrecked θα καταφέρει να σταθεί και για επόμενο κύκλο. Το θετικό της ιδέας είναι ότι εκτός του ντεκόρ με τα συντρίμμια πρόκειται για μια αρκετά φθηνή παραγωγή. Εξίσου σχετικά άγνωστα ονόματα και στο καστ, με πιο γνωστό τον νεοζηλανδό Ρις Ντάρντι (Yesman, Pirate Radio,What We Do in the Shadows) και την υπερβολική Μπρουκ Ντίλμαν, σαν alter ego της Κρίστεν Σκαλ, του the Last Man on Earth, προσπαθώντας πέραν του δέοντος, να ξεχωρίζει, όχι όμως από τη σωστή μεριά της ζυγαριάς.