Φθινόπωρο 2017: Οι 17 ταινίες που αξίζει να δεις
Το φθινόπωρο μπαίνει δυναμικά -τουλάχιστον όσον αφορά τα κινηματογραφικά. Πολυαναμενόμενες ταινίες, γνωστοί σκηνοθέτες, μεγάλοι σταρ με οσκαρικές βλέψεις, αλλά και σίκουελ πολύ γνωστών ταινιών αναμένεται να μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον των σινεφίλ.
Οι Cinepivates διάλεξαν τις 17 ταινίες που αξίζει να δεις.
Detroit: Μια Οργισμένη Πόλη (προβάλλεται ήδη στις αίθουσες)
Μετά το Hurt Locker και το Zero Dark Thirty, η Κάθριν Μπιγκελόου καταπιάνεται με τις φυλετικές εξεγέρσεις στο Ντιτρόιτ και την ιστορία ενός εγκλήματος που καταγράφει με τον πιο ανατριχιαστικό τρόπο τις φυλετικές (αν)ισορροπίες στις ΗΠΑ. Παρά την έλλειψη οικονομίας (η ταινία διαρκεί 2,5 ώρες και υπονομεύεται από την τρίτη πράξη), το Detroit είναι σίγουρα μια σημαντική ταινία, έστω και επειδή τολμά να ασχοληθεί με ζητήματα σχεδόν απαγορευμένα στο αμερικανικό σινεμά.
Γυάλινο Κάστρο (14/9)![glass-castle](https://i0.wp.com/cinepivates.gr/wp-content/uploads/2017/09/glass-castle.jpg?resize=600%2C397)
Δεύτερη συνεργασία για Μπρι Λάρσον και Ντάστιν Ντάνιελ Κρέτον μετά το Short Term 12. Το Γυάλινο Κάστρο αποτελεί την ιστορία μιας νεαρής κοπέλας που μεγάλωσε σε μια δυσλειτουργική οικογένεια, με έναν αλκοολικό πατέρα που προσπαθούσε να διευρύνει τους ορίζοντές της και να την κάνει να ξεχάσει τη φτώχεια της. Πρωταγωνιστούν, επίσης, οι Ναόμι Γουότς και Γούντι Χάρελσον.
Kingsman: Ο Χρυσός Κύκλος (21/9)
Μετά το αναπάντεχα απολαυστικότατο πρώτο Kingsmen έρχεται το σίκουελ με ακόμα πιο γνωστούς σταρ (Τζούλιαν Μουρ, Τσάνινγκ Τάτουμ, Τζεφ Μπρίτζες) και μερικούς από τους αγαπημένους μας χαρακτήρες να επιστρέφουν (ναι, ακόμα και ο Κόλιν Φερθ που τον νομίζαμε νεκρό. Τι περιμένουμε; Να μην αφήσει ο Μάθιου Βον τίποτα όρθιο και να μας χαρίσει απολαυστικές στιγμές με τη διαμάχη ΗΠΑ – Βρετανίας.
Ομίχλη τον Αύγουστο (21/9)
Ένα αγόρι Ρομά μπαίνει σε ψυχιατρείο και ανακαλύπτει ότι αυτό λειτουργεί ως «βιτρίνα» για το πρόγραμμα εξόντωσης των Ναζί. Το αγόρι -που δεν έχει κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα- θα προσπαθήσει να βοηθήσει τους φίλους του να ξεφύγουν. Βασισμένη στο μυθιστόρημα του Ρόμπερτ Ντόμες, η ταινία του Κάι Βέσελ με πρωταγωνιστή τον Σεμπάστιαν Κοχ έχει κερδίσει αρκετά γερμανικά και αυστριακά βραβεία.
Το Αυτό (28/9)
Με πολύ θετικές κριτικές -και την απαραίτητη έγκριση από τον συγγραφέα- έρχεται Το Αυτό του Στίβεν Κινγκ. Σε μία επαρχιακή πόλη των ΗΠΑ μία παρέα αγοριών έρχεται αντιμέτωπη με τον απόλυτο τρόμο. Τα πρώτα σχόλια μιλούν για μία αρκετά πιστή και αρκετά τρομακτική μεταφορά του γνωστού μυθιστορήματος του Κινγκ -ενός από τα καλύτερα της καριέρας του. Εμείς ελπίζουμε απλά να είναι καλύτερο από τον Μαύρο Πύργο.
Blade Runner 2049 (5/10)
Ίσως η πιο πολυαναμενόμενη ταινία της χρονιάς έρχεται τον Οκτώβριο. Το σίκουελ του Blade Runner έχει στην παραγωγή τον Ρίντλεϊ Σκοτ και στη σκηνοθεσία τον Ντενί Βιλνέβ (του Arrival), ενώ το καστ είναι ονειρικό: Ράιαν Γκόσλινγκ, Χάρισον Φορντ, Ρόμπιν Ράιτ και Τζάρεντ Λέτο θα μας οδηγήσουν σε μελλοντολογικά μονοπάτια.
Ο Χιονάνθρωπος (12/10)
Ο δημοφιλής χαρακτήρας του Τζο Νέσμπο έρχεται στις αίθουσες για να εξιχνιάσει ένα μυστηριώδες έγκλημα. Έχει, μάλιστα, τη μορφή του Μάικλ Φασμπέντερ, ενώ στην καρέκλα της σκηνοθεσίας κάθεται ο Τόμας Άλφρεντσον (του “Κι ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι”). Ο Χάρι Χόλε επιχειρεί να λύσει το μυστήριο μιας σειράς δολοφονιών και να βρει πώς εμπλέκεται ένας χιονάνθρωπος σε αυτή την ιστορία.
Η Μάχη των Φύλων (12/10)
Θα κερδίσει η Έμμα Στόουν και δεύτερο Όσκαρ Α Γυναικείου Ρόλου; Αν κρίνουμε από τις πρώτες κριτικές για τη «Μάχη των Φύλων», οι πιθανότητες να βρεθεί υποψήφια είναι κάτι περισσότερο από μεγάλες. Ένας αγώνας τένις ανάμεσα σε μία φεμινίστρια και έναν μισογύνη αποτελεί το κεντρικό θέμα της ταινίας (το σενάριο της οποίας βασίζεται σε πραγματική ιστορία) και ο Στιβ Καρέλ ερμηνεύει τον αντίπαλο της Μπίλι Τζιν Κινγκ.
Mother! (19/10)
Η ταινία του Ντάρεν Αρονόφσκι σίγουρα δεν περνά απαρατήρητη. Θρίλερ που λατρεύει τις ακρότητες (ιδιαίτερα στο τελευταίο μέρος του αν πιστέψουμε τις πρώτες κριτικές από τη Βενετία) έχει ως κεντρική ηρωίδα μια νεαρή κοπέλα που βλέπει το σπίτι της να γεμίζει αγνώστους, οι οποίοι έχουν έρθει για να δουν τον σύζυγό της. Τζένιφερ Λόρενς, Μισέλ Φάιφερ, Χαβιέ Μπαρδέμ και Εντ Χάρις πρωταγωνιστούν.
Ακούστε την άποψη του Αχιλλέα Βασιλείου για το mother!
και διαβάστε την κριτική από τη Βενετία εδώ.
Χωρίς αγάπη – Loveless (19/10)
Η νέα ταινία του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ ενθουσίασε στις Κάννες (και έφυγε με το βραβείο της Επιτροπής) αφηγείται την ιστορία ενός ζευγαριού που πρέπει να βάλει στην άκρη τις διαφορές, όταν εξαφανίζεται ο γιος τους. Εξαιρετικός ανατόμος της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης ο Ζβιάγκιντσεβ μάς προετοιμάζει για μία από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς.
Το Τελευταίο Σημείωμα (26/10)
Κάθε νέα ταινία του Παντελή Βούλγαρη είναι γεγονός. Εδώ ο γνωστός σκηνοθέτης ασχολείται με την εκτέλεση από τους Γερμανούς κατακτητές 200 αγωνιστών την 1η Μαΐου 1944 στην Καισαριανή, ως αντίποινα για τη δράση της ελληνικής αντίστασης. Κεντρικός χαρακτήρας της ταινίας είναι ένας 34χρονος άνδρας που καλείται να επιλέξει εάν θα αντιμετωπίσει ο ίδιος το εκτελεστικό απόσπασμα ή εάν θα αποφασίσει να εξαιρεθεί και να εκτελεστεί κάποιος άλλος.
Suburbicon (26/10)
Ο Τζορτζ Κλούνι συνεργάζεται με τους αδελφούς Κοέν στο Suburbicon με πρωταγωνιστή τον Ματ Ντέιμον. Σε ένα φαινομενικά ειδυλλιακό προάστειο των ΗΠΑ, ο χαρακτήρας του Ματ Ντέιμον έρχεται αντιμέτωπος με μυστικά και ψέμματα. Τζούλιαν Μουρ και Όσκαρ Άιζακς επίσης πρωταγωνιστούν στην ταινία που συγκέντρωσε θετικότατες κριτικές στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας.
The Killing of a Sacred Deer (2/11)
Η πολυαναμενόμενη νέα ταινία του Γιώργου Λάνθιμου έρχεται τον Νοέμβριο και στις ελληνικές αίθουσες. Ένας χειρούργος έρχεται αντιμέτωπος με τα εκδικητικά συναισθήματα ενός αγοριού, του οποίου ο πατέρας έχασε τη ζωή του στο χειρουργικό του τραπέζι. Η ταινία απέσπασε βραβείο Σεναρίου στις Κάννες (εξ ημισείας με την ταινία της Λιν Ράμσεϊ) και οι κριτικοί κάνουν λόγο για μία θαρραλέα ερμηνεία από τη Νικόλ Κίντμαν.
Thor: Ragnarok (2/11)
Ο διασκεδαστικός Θορ αναμένεται να γίνει απολαυστικότατος. Κι αυτό γιατί στο όνομα του σκηνοθέτη του Thor Ragnarok βρίσκουμε τον Τάικα Γουατίτι (What We Do in the Shadows). O Θορ θα χάσει το σφυρί του και τον πλανήτη του από την ισχυρή Χίλα (η Κέιτ Μπλάνσετ σε ρόλο υπέρ-κακιάς), θα βρεθεί φυλακισμένος και θα χρειαστεί να παλέψει με τον Χαλκ.
Murder On The Orient Express – Έγκλημα στο Οριάν Εξπρές (9/11)
Το κλασικό μυθιστόρημα της Αγκάθα Κρίστι μεταφέρεται εκ νέου στο σινεμά αυτή τη φορά από τον Κένεθ Μπράνα (που κρατά και τον ρόλο του ντετέκτιβ Πουαρό) και με ένα καστ πολλών μεγατόνων (Τζόνι Ντεπ, Μισέλ Φάιφερ, Ντέιζι Ρίντλεϊ, Γουίλιαμ Νταφόε, Πενέλοπε Κρουθ, Τζούντι Ντεντς). Στόχος; Να επανασυστήσει την ιστορία σε μια νέα γενιά θεατών. Μπορεί και να τα καταφέρει.
Happy End (9/11)
Κάθε νέα ταινία του Μίκαελ Χάνεκε είναι γεγονός. Το Happy End μιλά για μια πλούσια οικογένεια που ζει λίγο έξω από το Καλαί -όπου εκτυλίσσεται το προσφυγικό δράμα. Δεν ξέρουμε εάν αυτή είναι η καλύτερη ταινία του Αυστριακού σκηνοθέτη, αποδεικνύει, πάντως, ότι ο Χάνεκε δεν μπορεί να κάνει λάθος. Με τους Ιζαμπέλ Ιπέρ, Ζαν Λουί Τρεντινιάν και Ματιέ Κασοβίτς.
Justice League (16/11)
Μπορεί το Batman V. Superman να απογοήτευσε και το ίδιο να συνέβη και με το ensemble Suicide Squad, ωστόσο είμαστε έτοιμοι να δώσουμε άλλη μία ευκαιρία στη DC (και ήταν η Wonder Woman που μας έπεισε). Ο Μπάτμαν (Μπεν Άφλεκ) δημιουργεί την ομάδα υπερηρώων της DC -κάτι σαν τους Avengers της Marvel- και ετοιμάζεται να προστατεύσει τον κόσμο από μία νέα απειλή. Στη σκηνοθεσία ο Ζακ Σνάιντερ που μετά την αυτοκτονία της κόρης του έδωσε τα ηνία στον Τζος Γουέντον (που υπογράφει και το σενάριο).