Επιχείρηση Μαμά (Beyond Beyond)
Το Επιχείρηση Μαμά (Beyond Beyond / Resan till Fjäderkungens Rike) κυκλοφόρησε το 2014 και φτάνει στη χώρα μας κοντά τέσσερα χρόνια μετά. Βέβαια, κάλιο αργά παρά ποτέ.
Ένα διαφορετικό animation, από τη Σουηδία, (δανέζικης συμπαραγωγής) που αντλεί την έμπνευση του για να διηγηθεί την ιστορία του από τα καρτούν παλαιότερων χρόνων, όπως και του ιαπωνικού Studio Ghibli. Οι κεντρικοί χαρακτήρες έχουν τρισδιάστατη σχεδίαση και υφή υφασμάτινη, ενώ το φόντο έχει πιο μονοδιάστατη αίσθηση βάθους και απαλά παλ χρώματα.
Η ιστορία του είναι μια παιδικής προσέγγισης κάθοδος στον Άδη (περίφημη ιστορία του Ορφέα και της Ευρυδίκης, της ελληνικής μυθολογίας) ή το «Θα σε Βρω στον Παράδεισο» για παιδιά, αν θέλετε. Το μικρό λαγουδάκι χάνει τη μαμά του, που την παίρνει μακριά τους ο βασιλιάς των φτερών, ένα φτερωτό πλάσμα που κρατά τις ισορροπίες στους δυο κόσμους και καλεί όσους επιλέξει η Μόιρα (μοίρα). Το πεισματάρικο λαγουδάκι όμως αρνείται να συμφιλιωθεί με το γεγονός ότι δε θα ξαναδεί τη μητέρα του και ξεκινά ένα περιπετειώδες ταξίδι, σε ένα μελαγχολικό και ονειρικό σύμπαν, διασχίζοντας τους κόσμους για να τη βρει και να τη φέρει ξανά σε επαφή με τον πατέρα του.
Αγάπη που δε γνωρίζει όρια, αλλά και αποδοχή του αναπόφευκτου είναι οι δυο βασικές έννοιες που πραγματεύεται η ταινία. Παρόλο που το θέμα του, η αντιμετώπιση του πόνου ενός θανάτου, μοιάζει βαρύ για παιδικό, στην ταινία η λέξη «θάνατος» δεν προφέρεται ποτέ και η παρουσίαση γίνεται μέσα από περιπέτεια και αλληγορία. Πιστεύω ότι είναι ωραία δοσμένο και τα λίγο μεγαλύτερα παιδιά θα το καταλάβουν, ενώ μικρότερα θα αντιληφθούν λιγότερα ανάλογα με την ηλικία τους. Όμως συχνά τα παιδιά μας καταπλήσσουν με την ωριμότητα της σκέψης τους και το πόσο σωστά διαχειρίζονται δυσκολότερες έννοιες σε παιδικά.
Η θεματολογία της απώλειας και του θανάτου, όπως παρουσιάζεται, δε με προβλημάτισε τόσο. Περισσότερο με προβλημάτισε μια σκηνή με τα τεράστια πλοκάμια της Μόιρας να κυνηγούν τους ήρωες, που ίσως φοβίσει μικρότερης ηλικίας παιδιά. Στο σύνολο του πάντως είναι ένα καλοφτιαγμένο και συγκινητικό παιδικό, που μπορεί πιθανόν να διασκεδάσει και τους μεγάλους.