Ο Τερματισμός (Finish Line)
Ο Στέλιος από την Αττική, ο Ιδομενέας από την Κρήτη και ο Αντώνης από την Κοζάνη μοιράζονται ένα κοινό όνειρο και αυτό είναι ο μαραθώνιος. Και οι τρεις τους είναι σε μια ηλικία όπου οδηγεί φίλους και γνωστούς να αμφισβητούν την θέληση τους για τερματισμό της διαδρομής. Εκείνους δεν τους ενδιαφέρει, παρά μόνο συνεχίζουν τις προπονήσεις τους μέχρι την μέρα του τερματισμού.
Η κάμερα της Ελιάνας Αμπραβανέλ ταξιδεύει σ’ όλη την Ελλάδα για να γνωρίσει από κοντά τους τρεις χαρακτήρες. Παρακολουθεί διακριτικά την ζωή τους και εκείνοι δείχνουν ικανοποιημένοι που τους δίνεται η ευκαιρία να περιγράψουν τα συναισθήματα τους γύρω από τον τόσο δύσκολο στόχο που έχουν θέσει στην ζωή τους. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να τρέχεις στον μαραθώνιο πόσο μάλλον όταν η ηλικία σου φαινομενικά δεν στο επιτρέπει κιόλας. Αλλά όπως δηλώνει ο Αντώνης «Αισθάνομαι σαν 27 χρονών αλλά άργησα να ξυπνήσω». Η Αμπραβανέλ αφήνει το χώρο που χρειάζονται οι ήρωες της για να περιγράψουν την απλή καθημερινότητά τους. Και οι τρεις αγαπούν τα ζώα και ξοδεύουν χρόνο της μέρας τους να τα φροντίζουν (η τελική σκηνή της γέννησης ενός αρνιού ίσως και να ήταν το καλύτερο κλείσιμο για ένα ντοκιμαντέρ που διαπραγματεύεται την θέληση για ζωή), αλλά και φιλοσοφούν για τον θάνατο που γνωρίζουν ότι βρίσκεται στο κατόπι τους.
Ο Τερματισμός δεν είναι απλά ένα ντοκιμαντέρ ανθρώπινο με ευαίσθητη ματιά πάνω στα όνειρα των ανθρώπων αλλά σου μεταδίδει και την εσωτερική του δύναμη, ότι όλα είναι στο χέρι μας για να αλλάξουν και τα όνειρα μόνο εμείς μπορούμε να τα πραγματοποιήσουμε αρκεί να αφοσιωθούμε και να πιστέψουμε σ’ αυτά.
Η ταινία θα προβληθεί στον κινηματογράφο ΔΑΝΑΟ(Λ. Κηφισίας 109) στις 15 και 16 Οκτωβρίου στις 4:30μμ.
Τα έσοδα από τις προβολές θα διατεθούν στo MDA Hellas, το σωματείο φροντίδας ατόμων με νευρομυικές παθήσεις.
|
|