Point Break
(Περιέχει spoiler)
Αφιέρωμα στον Έντγκαρ Ραμίρεζ φαίνεται πως έκρυβε αυτή η κινηματογραφική εβδομάδα. Τον βλέπουμε ως σύζυγο της Joy στο Joy και τώρα σε ρόλο «κακού» -όχι ακριβώς- στο ριμέικ του Point Break, όπου αναλαμβάνει τον ρόλο που είχε ο Πάτρικ Σουέιζ.
Μετά από μία προσωπική τραγωδία, ο Γιούτα, πρώην αθλητής των extreme sports γίνεται πράκτορας του FBI. Όταν μία ομάδα ληστών αρχίσει να χτυπά, κάνοντας ριψοκίνδυνες ληστείες και δίνοντας τα χρήματα στους φτωχούς, ο Γιούτα θα έχει μία ιδέα για το ποιος μπορεί να κρύβεται πίσω από όλα αυτά. Θα βρεθεί μπλεγμένος με μία παρέα extreme sporter, αρχηγός της οποίας είναι ο Μπόντι και θα μάθει ότι αναζητούν κάτι παραπάνω από το έγκλημα.
Στη μόδα που θέλει την αναβίωση ταινιών από τη δεκαετία του 1980 και του 1990 (το Point Break της Κάθριν Μπιγκελόου κυκλοφόρησε στις αίθουσες το 1991), το Point Break του 2015 δεν προσπαθεί ακριβώς να πρωτοτυπήσει, αλλά προσπαθεί να κάνει πιο εντυπωσιακό το θέαμα, επιστρατεύοντας όλο και πιο δύσκολα αθλήματα, καθώς και την τεχνολογία του 3D.
Στο τελευταίο κομμάτι τα καταφέρνει. Όταν η ταινία αποφασίσει να δείξει τις οκτώ δοκιμασίες, η τρισδιάστατη τεχνολογία βοηθά τον θεατή να βυθιστεί σε αυτόν τον κόσμο. Αποκορύφωμα είναι οι σκηνές με τα κύματα στη δοκιμασία του νερού, καθώς και η ανάβαση χωρίς σκοινί στη Βενεζουέλα.
Το πρόβλημα ξεκινά όταν η ταινία βγαίνει από αυτόν. Ένα σενάριο γεμάτο απιθανότητες (από το ότι ο Γιούτα είναι ακόμα δόκιμος στο FBI και όχι μόνο του δίνουν δική του μυστική αποστολή, αλλά τον αφήνουν και ανεξέλεγκτο), μέχρι μία αδιάφορη απόπειρα να εξηγηθεί αυτό που δεν θα μπορούσε να εξηγηθεί (η συμμορία προσπαθεί να ολοκληρώσει μία σειρά από δοκιμασίες που έχουν σχέση με τα σπορ και τη φύση και στη συνέχεια ως «δώρο» σε αυτή, κλέβουν τράπεζες;) Εκτός αυτού, ο τρόπος εξέλιξης των δοκιμασιών θυμίζει παιχνίδι υπολογιστή, όπου ο «παίκτης» καλείται να «περάσει πίστες».
Σε καμία περίπτωση ο πρωταγωνιστής Λουκ Μπρέισι δεν διαθέτει το χάρισμα του Κιάνου Ριβς και σίγουρα είναι «λίγος» απέναντι στον Ραμίρεζ που καταφέρνει εν μέρει να σηκώσει την ταινία στους ώμους του, πείθοντάς σε ότι θα μπορούσε να κυνηγά το ακατόρθωτο.
Τελικά να τη δω;
Αν σας αρέσουν αυτού του είδους οι περιπέτειες, θα εντυπωσιαστείτε με τις σκηνές extreme sports. Οι υπόλοιποι… επιλέξτε το Star Wars.
Fun trivia: Τον ρόλο του Μπόντι επρόκειτο αρχικά να ερμηνεύσει ο Τζέραρντ Μπάτλερ, ο οποίος όμως αποχώρησε.