Έρωτας αλά Καταλανικά
Μετά τον… έρωτα αλά ισπανικά, έρχεται ο έρωτας αλά καταλανικά. Η μεγάλη επιτυχία της πρώτης ταινίας οδήγησε σε ένα σίκουελ που αυτή τη φορά φέρνει στο επίκεντρο εκτός από Ανδαλουσιανούς και Βάσκους και τους Καταλανούς.
Η φλογερή Αμάια από την Χώρα των Βάσκων έχει χωρίσει από τον Ανδαλουσιανό Ράφα και ετοιμάζεται να παντρευτεί τον Καταλανό σύντροφό της. Ο γάμος θα γίνει στην Καταλονία και ο γαμπρός -επίδοξος καλλιτέχνης- έχει φροντίσει να φτιάξει ένα περίτεχνο σενάριο για να πείσει τη γιαγιά του ότι η Καταλονία είναι πλέον ανεξάρτητη και ότι τα πηγαίνει και περίφημα σε σχέση με τη φτωχή Ισπανία.
Σε αυτό το τελευταίο σημείο είναι που τα καταφέρνει η ταινία λίγο καλύτερα, καθώς την περισσότερη ώρα παρακολουθούμε αστεία υπερβολικά τοπικιστικά (φαντάζομαι ότι οι Ισπανοί θα τα βρίσκουν πιο διασκεδαστικά, αλλά εδώ φαντάζουν απλά αδιάφορα).
Από έναν αλά Βροντάκηδες και Φουρτουνάκηδες έρωτα δεν περιμένεις και πολλά πράγματα, αλλά η Κλάρα Λάγκο και ο Ντάνι Ροβίρα παραμένουν άκρως χαριτωμένοι και ταιριαστοί και αποτελούν έναν από τους λίγους λόγους για να δει κανείς την ταινία.
Τελικά να τη δω;
Σαφώς κατώτερη από την πρώτη, θα σας κάνει να χαμογελάσετε σε λίγες σκηνές, θα σας θυμίσει παλιά ελληνική ταινία, αλλά είναι μάλλον για συγκεκριμένα γούστα.