Μην ενοχλείτε παρακαλώ (Une heure de tranquillité)
H νέα ταινία του Πατρίς Λεκόντ, «Μην Ενοχλείτε Παρακαλώ» είναι μία καθαρόαιμη κωμωδία καταστάσεων. Σε αυτήν ένας γιατρός, ο Μισέλ να θέλει να ακούσει έναν σπάνιο δίσκο της τζαζ που μόλις ανακάλυψε σε παλιατζίδικο με την ησυχία του. Το πρόβλημα είναι ότι η σύζυγός του έχει διάθεση αποκαλύψεων, ο εργάτης στο διαμέρισμά του κάνει υπερβολική φασαρία, οι γείτονες ετοιμάζουν τη γιορτή της πολυκατοικίας και ο γιος του έχει αποφασίσει να κάνει το διαμέρισμά του κέντρο φιλοξενίας μεταναστών.
Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, η ταινία του Πατρίς Λεκόντ ήταν χαριτωμένη και στο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου όπου πρωτοπροβλήθηκε στην Αθήνα είχε προκαλέσει αβίαστο γέλιο στους θεατές.
Το γαλλικό σινεμά αρέσκεται σε κωμωδίες καταστάσεων και η ταινία του Λεκόντ διατηρεί το ρυθμό και την ενέργεια της (βοηθά και η σύντομη διάρκειά της). Οι θεατρικές καταβολές της ταινίας είναι φανερές (η δράση της ταινίας εκτυλίσσεται σε δύο ή τρεις χώρους), ενώ και η σκηνοθεσία είναι απλή και σε γενικές γραμμές περιορίζεται στο να παρακολουθεί απλά τον πρωταγωνιστή της ιστορίας.
Από άποψη ερμηνειών, ο Κριστιάν Κλαβιέ (Θεέ μου τι σου κάναμε;) είναι υπερβολικός, αλλά το απαιτεί το είδος της κωμωδίας που παίζει. Σε αντίθεση, η Καρόλ Μπουκέ είναι υποτονική, σε μία μάλλον καλοδεχούμενη ερμηνεία σε μία ταινία όπου μερικές φορές τα επίπεδα της υπερβολής αγγίζουν «κόκκινο».
Τελικά να τη δω;
Συμπαθητική γαλλική κωμωδία που θα σας προκαλέσει γέλιο σε μία έξοδο σε θερινό σινεμαδάκι -αλλά σίγουρα δεν θα σας απασχολήσει παραπάνω.