We Are the Best!
Έχει πεθάνει η πανκ μουσική; Όχι απαντούν τρία κορίτσια από τη Σκανδιναβία και αποφασίζουν να φτιάξουν το δικό τους πανκ συγκρότημα σε μία εποχή που όλοι πιστεύουν ότι το πανκ είναι νεκρό. Τι πειράζει που δεν έχουν ιδέα από το πώς να παίζουν μουσική; (τουλάχιστον οι περισσότερες) Πιστεύουν ακόμα ότι είναι τέλειες και τραγουδάνε για το πόσο μισούν τα σπορ.
H Μπόμπο, η Κλάρα και η Χέντβιγκ βρίσκουν κοινό στοιχείο στη μουσική και επαναστατούν απέναντι σε γονείς και κατεστημένο. Ο σκηνοθέτης του Λίλια Για Πάντα σκηνοθετεί αυτή την ιστορία προσωπικής εκτίμησης, αισιοδοξίας και γυναικείας φιλίας με τρόπο τρυφερό και χιουμοριστικό.
Τα εφηβικά δράματα δεν λαμβάνονται πολύ σοβαρά ούτε από τις ίδιες τις πιτσιρίκες που αποφασίζουν είτε να μιλήσουν για αυτά μέσω της μουσικής τους, είτε απλά να τα αφήσουν να περάσουν έτσι απλά.
Η έμφαση στον τίτλο δεν είναι τυχαία: οι τρεις ηρωίδες πιστεύουν πραγματικά ότι είναι οι καλύτερες και δεν θα σταματήσουν να το λένε μέχρι να το παραδεχτούν και οι υπόλοιποι. Κι ενώ στη Στοκχόλμη του 1982 μοιάζουν να συναντούν γονείς που δεν τους καταλαβαίνουν, οι ίδιες προτάσσουν τη φιλία τους ως όπλο στις απαιτήσεις των μεγάλων και φτιάχνουν τον δικό τους κόσμο που είναι γεμάτος από τους ήχους των ντραμς και του πιάνου.
Το πρώτο μεθύσι, το πρώτο ερωτικό σκίρτημα, οι συναναστροφές με τους συμμαθητές, όλα αποτελούν στοιχεία που βλέπουμε στην ταινία και που παρουσιάζονται με ενέργεια και φρεσκάδα από τον σκηνοθέτη. Ο Λούκας Μούντισον προσεγγίζει τις ηρωίδες του και προσπαθεί να ανακαλύψει το μυστικό της φιλίας τους.
Με ωραία φωτογραφία, τρεις χαριτωμένες «φάτσες» που εμφανίζονται αυθάδεις μπροστά στην κάμερα, η ταινία θα σας κάνει σίγουρα να χαμογελάσετε.
Τελικά να τη δω;
Ευχάριστη σουηδική ταινία για τρία νεαρά κορίτσια που αποφασίζουν να φτιάξουν ένα πανκ συγκρότημα. Ένας ύμνος στην πανκ μουσική και την κοριτσίστικη φιλία.